Czwórka beniaminków – jak sobie z nimi radzimy?

W nadchodzącym sezonie Futsal Ekstraklasy prawo do gry uzyskało 18 zespołów. Tak duża liczba (w poprzednich sezonach w najwyższej klasie rozgrywkowej grało 14 drużyn) jest spowodowana przerwaniem sezonu 2019/20 z powodu pandemii koronawirusa i decyzją o braku spadków a także braku rozgrywania barażu o awans przez zespoły z I ligi.

Awans do Ekstraklasy uzyskały 4 zespoły – Gredar Brzeg, Berland Komprachcice, Team Lębork i AZS UW Wilanów. Z każdym z tych rywali po raz pierwszy spotkamy się w historii naszych występów w Futsal Ekstraklasie. A jak radziliśmy sobie w poprzednich sezonach z beniaminkami?

SEZON 2015/16

Nasz drugi sezon w Ekstraklasie. W roli beniaminka występowali wówczas: FC Toruń i Nbit Gliwice. Nie będziemy dobrze wspominać meczów z podanymi zespołami w tamtym sezonie. Z torunianami oba mecze przegraliśmy, z Nbitem w Pniewach przegraliśmy, by zrewanżować się w ostatniej kolejce w meczu o przysłowiową „pietruszkę” (skrót tego meczu).

FC Toruń 1-2, 0-3

Nbit Gliwice 0-3, 3-0

SEZON 2016/17

Pierwszy sezon, w którym nastąpił podział na grupę mistrzowską i spadkową wzorem trawiastej piłki. I tu nie mamy, co się wstydzić wynikami z beniaminkami tego sezonu: zespołom z Wieliczki i Gdańska. Z Solnym Miastem dwukrotnie wygraliśmy u siebie, ale przegraliśmy w Wieliczce. Z kolei starcia z AZS-em UG będziemy wspominać bardzo dobrze. Wygraliśmy w Pniewach 4-3 a także dwukrotnie w Gdańsku (2-1 i 4-1). Tu jedno z naszych starć z zespołem z Wieliczki, wygrane przez nas 4-3.

Solne Miasto Wieliczka 4-2, 4-3, 3-6

AZS UG Gdańsk 4-3, 2-1, 4-1

SEZON 2017/18

Sezon, w którym do Ekstraklasy awansowały: Lex Kancelaria Słomniki i MOKS Białystok. Z ekipą ze Słomnik przegraliśmy w Pniewach po dramatycznym spotkaniu. W przerwie między-sezonowej drużyna rozpadła się i rewanż wygraliśmy walkowerem 5-0. Z MOKS-em nasza rywalizacja była szalona. W Pniewach przegraliśmy 4-9, by wziąć srogi rewanż na Podlasiu i pewnie wygrać 6-1 (skrót tego meczu).

Lex Kancelaria Słomniki 2-3

MOKS Białystok 4-9, 6-1

SEZON 2018/19

Pierwszy sezon Acana Orła Jelcz-Laskowice i powrót do Ekstraklasy Red Devils Chojnice. Na jedną z nich znaleźliśmy patent (trzy zwycięstwa nad Red Devils), a na drugą wciąż szukamy (dwie porażki z Acana Orłem). Starcie z drużyną z województwa dolnośląskiego w Pniewach przegrane przez nas 0-1 przedstawiamy w skrócie.

Acana Orzeł Jelcz-Laskowice 0-1, 2-4

Red Devils Chojnice 3-0, 3-2, 7-2

SEZON 2019/20

Awansowała aż czwórka beniaminków. W całym sezonie nie szło nam zbyt dobrze i nie inaczej było w starciach z beniaminkami. Jedno zwycięstwo, dwa remisy i dwie porażki – to nasz bilans w przerwanym sezonie. (Tu skrót do wygranego meczu)

PORAŻKI: 10

Przez pierwsze cztery sezony byliśmy bezkompromisowi – albo wygrywaliśmy albo przegrywaliśmy. Dopiero w ostatnim sezonie zdarzyły się dwa remisy. Ogólny bilans jest minimalnie na naszą korzyść, przede wszystkim za sprawą sezonu 2016/17, kiedy to wygraliśmy 5 meczów przy jednej porażce.

Jaką statystykę dopiszemy sobie po rywalizacji z czwórką nowych beniaminków? Przekonamy się w nowym sezonie Futsal Ekstraklasy, który rozpocznie się w okolicach września tego roku.